Search Unity

Unity Devs Romania

Discussion in 'General Discussion' started by scarpelius, Apr 30, 2012.

  1. unity_me75VirC79IEoA

    unity_me75VirC79IEoA

    Joined:
    Dec 12, 2018
    Posts:
    1
    Salutare tuturor.
    Sunt si eu un incepator in Unity si inca foarte entuziasmat. Imi place destul de mult. Incerc sa imi fac un proiect propriu, adica un joc TBS fantasy gen Disciples 1, 2 dar cu grafica din 2018. Pana acum sunt inclinat sa creez jocul atat din asseturi 2d dar si 3d.(pentru cunoscatori Pillars of Eternity este un proiect similar vorbind despre asseturi combinate). Daca ma poate ajuta cineva cu asseturi, grafica sau chiar artwork ii foarte multumesc sau chiar platesc contributia.
    Scopul meu este sa fac un demo astfel incat sa pot merge mai departe cu jocul, poate chiar sa il inscriu la un proiect de crowdfunding.
    BTW fac asta din pasiune si nu urmaresc un interes sau bani.

    Cheers!
     
  2. GameOfLegendMJ

    GameOfLegendMJ

    Joined:
    Jun 8, 2018
    Posts:
    1
    Buna! As fi foarte fericita daca se ofera cineva sa ma ajute si sa imi raspunda la intrebarile mele. Eu sunt la inceput de drum in invatarea acestui domeniu si sunt mega curioasa sa aflu in ce consta si cum se deruleaza procesul.
     
  3. Alex_TNT

    Alex_TNT

    Joined:
    Dec 26, 2011
    Posts:
    231
    Este cineva interesat de un job platit ca programator? job remote, mid-high level, contact alex_tnt89@yahoo.com
     
  4. Tempest74

    Tempest74

    Joined:
    May 17, 2017
    Posts:
    133
    Sunteti interesati sa facem o comunitate de developeri in unity romani pe facebook sau pe alta platforma?
     
  5. DincaAlin

    DincaAlin

    Joined:
    Apr 8, 2015
    Posts:
    13
    Salut! Sigur, chiar avem nevoie de așa ceva. Numai că trebuie ca cineva să ia inițiativa și sa facă acel grup și să caute și să adauge persoane. Din ce văd aici pe forum, nu prea sunt activi membrii, dar merită încercat să fie contactați fiecare și întrebați dacă vor să fie adăugați pe grupul de Facebook. E posibil ca să fac eu acest grup în curând.
    Baftă cu proiectele voastre!
     
  6. Tempest74

    Tempest74

    Joined:
    May 17, 2017
    Posts:
    133
    desigur, abia astept
     
  7. dudumocrei

    dudumocrei

    Joined:
    Jan 13, 2019
    Posts:
    2
    Salut.Am o problema si nu pot scapa de ea.Am incercat sa creez si eu un joc in Unity dupa mai multe tutoriale.Este vorba despre un cub care trebuie sa se fereasca si sa treace printre alte blocuri(unitati-cuburi).Am stat ceva pana l-am facut,dar m-am blocat tocmai la partea cu build.Il voi pune pe windows,dar cand dau build nu imi apare save as type ca sa pot sa selectez .exe.Am incercat mai multe variante punand .exe la toate folderele unde salvez jocul si am adaugat si la numele jocului .exe si la "NumeJoc".exe_Data.Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.Ma puteti contacta aici pe forum sau pe discord: Arix#5529.Mai apare si asta(am pus imagini).Multumesc!
     

    Attached Files:

  8. DincaAlin

    DincaAlin

    Joined:
    Apr 8, 2015
    Posts:
    13
    Salut! Pot să te ajut eu. O să-ți dau cerere pe discord
     
  9. DincaAlin

    DincaAlin

    Joined:
    Apr 8, 2015
    Posts:
    13
  10. dudumocrei

    dudumocrei

    Joined:
    Jan 13, 2019
    Posts:
    2
    Salut am o problema cu unity.Am facut tot scriptul,jocul merge dar cand sa dau build nu apare asa ca in celelalte tutoriale ca save as: ".exe".De ce?Ce as putea sa fac?Discord: Arix | 32#5529 sau pe Steam: JustArix.Multumesc!
     
  11. stf940

    stf940

    Joined:
    Jan 29, 2019
    Posts:
    4
    salut! stie cineva cum sa pun steering wheel controls pentru telefon? masina pe care o folosesc in joc are controale pentru orizontal si vertical din tastatura. am folosit steering wheel free din assets store dar imi trebuie script. am incercat si cu unele scripturi dar nu se misca volanul deloc. se misca masina de parca ar fi ea volanul. dar volanul este blocat.
     
  12. pulsemg

    pulsemg

    Joined:
    Feb 6, 2019
    Posts:
    1
    Salut!Sunt incepator in utilizarea unity in sensul ca de un an de zile experimentez diverse facilitati ale platformei si incerc sa imi imbunatatesc modul de lucru.Scopul meu este sa fac jocuri in Unity pe care sa le postez pe Google Play si am urmat mai multe tutoriale pentru a-mi atinge scopul.Jocurile facute nu sunt foarte complexe ci sunt bazate pe mecanisme simple menita sa ofere satisfactie in timpul jocului tuturor tipurilor de utilizatori.Problema mea apare atunci cand incerc sa introduc reclame in joc,am incercat sa fac asta prin vreo 20 de metode diferite,am urmat o gramada tutoriale dar in zadar.Am incercat si Unity Ads si Admob,dar nici una din ele nu parea sa ofere rezultatul dorit,de altfel,dupa ce exportam jocul il transferam pe telefon si il instalam,acesta nu se deschidea si am observat ca asta se intampla datorita faptului ca am importat pluginul pentru reclame.Mai mult,dupa ce eliminam fisierele importate,jocul devenea nefunctional,chiar daca initial problema parea sa fie la acel plugin.Am nevoie de cineva cu experienta care ma poate ajuta sa inteleg de ce nu functioneaza nicio varianta de a importa reclame si ce ar trebui sa fac cand ma confrunt cu o problema de genul,in care nu pot deschide efectiv aplicatia.Am cautat foarte mult raspunsul la aceasta problema,dar in zadar.Se pare ca tutorialele pe care le-am gasit tratau defapt probleme asemanatoare,iar solutiile nu se potriveau si pentru mine.Am incercat sa instalez si cea mai noua versiune de unity,dar problema aparea.Daca ati intampitat aceasta problema sau stiti cum se rezolva,va rog foarte mult,ajutati-ma!Simt ca daca reusesc sa inteleg asta,as putea sa ma dedic si mai mult developmentului si consider ca aceasta problema este cel mai mare impas in care m-am aflat si efectiv imi distruge moralul si imi taie tot elanul cand vine vorba de creat jocuri.
     
  13. icdgeogames

    icdgeogames

    Joined:
    Aug 3, 2019
    Posts:
    4
    Salut,
    Am si eu o intrebare, daca folosesc un proiect de la unity game tutorial si il modific pe partea grafica, poate fi postat in google play fara probleme?
     
  14. Nicrom

    Nicrom

    Joined:
    Nov 17, 2013
    Posts:
    421
    Se poate. Uitate la acest link pentru mai multe detalii.
     
    Last edited: Aug 3, 2019
  15. icdgeogames

    icdgeogames

    Joined:
    Aug 3, 2019
    Posts:
    4
    mersi fain de raspuns.
     
  16. icdgeogames

    icdgeogames

    Joined:
    Aug 3, 2019
    Posts:
    4
    Salut, stie cineva cum se poate rezolva problema cu anunturiile ( unity ads ) pentru ca in editor totul merge perfect imi arata anunturiile de test dar in building pentru apk pe android nu imi apare nici un anunt . Am urmarit multe tutoriale iar nu vad sa am ceva gresit. App nu am nici o err in visual studio nici in unity.
     
  17. RobertCMoraru

    RobertCMoraru

    Joined:
    Oct 16, 2019
    Posts:
    1
    Salutare,

    Ar fi cineva interesat de un job de genul ?



    Unity Developer


    The company is one of the world’s largest social game developers. Every month they welcome 1,000,000 unique players on Web, Facebook and Mobile. Some of their games are among the top 100 best earning games in the world. Due to the unique social features, users play an average of 120 minutes per day.

    As a Unity Developer you will work with an existing flexible framework for multiplayer social games. Beside of framework the Unity Developer will implement newest Unity features into all the company’s games.

    The Unity developer has several major tasks:
    Participate in designing a Unity framework for social bingo games
    Work closely with product owners and architects to build features, services and related workflows in a cross-unit multicultural environment
    Work independently to implement new functionality in game and tools
    Work fixing bugs and implementing features.
    Take a proactive part in improvements and tuning of existing solutions
    Support existing and write new technical documentation

    Requirements:
    3+ years of extensive experience working on gaming products
    Strong experience working with Unity3D engine and have source code experience
    Strong experience working with C#
    Architecture skills and knowledge
    Experience in developing at least one product from idea till release

    Experience working in engineering teams in an agile and dynamic environment
    Experience working with developer tools like emulators, debuggers, profilers etc
    Good English-speaking level
    Responsible, open-minded, good team player

    Benefits:
    An informal, international, young corporate culture in an office by the sea
    Competitive salary
    Fresh lunch everyday
    Friday afternoon drinks every other Friday
    Free access to the gym downstairs
    Great pension scheme

    EU residency is mandatory

    For more details, please send your CV at andreea.radu@talentcenter.ro
    Or contact Andreea Radu via telephone @ 0727 772 219 to schedule a face to face interview at Talent Center's offices in Bucharest, Str. Frumoasa, No 54, Int. 19, 4'th floor.

     
  18. VP_no1

    VP_no1

    Joined:
    May 12, 2018
    Posts:
    132
    Salut tuturor.

    Este cineva care vrea sa tina aproape si sa ne ajutam reciproc sa devenim mai buni si sa progresam cu proiectele noastre ?

    As vrea si eu sa vb cu cineva despre diverse topicuri mai avansate (arhitectura de gaming de ex), pe care abia incep sa le inteleg si e cam f greu cu putinii youtuberi sau discorderi "strainezi" :)

    Am cautat si cursuri de Unity (nu beginner) in Bucuresti si nu am gasit.
    Stiti voi ?
    Please share.
     
    nandlalinks222 likes this.