Search Unity

Unity Devs Romania

Discussion in 'General Discussion' started by scarpelius, Apr 30, 2012.

  1. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Absolut se pun :)
     
  2. GodKiller

    GodKiller

    Joined:
    Apr 17, 2014
    Posts:
    1
    Salut si eu sunt utilizator de Unity ! . As avea nevoie de cineva cu mai multe experienta (Sunt incepator) sa ma indrume . Vladutzzuli YM
     
  3. Cipriux

    Cipriux

    Joined:
    Nov 18, 2013
    Posts:
    1
    Salut,
    Sunt si eu un incepator in Unity. momentan lucrez in Construct 2 (de la Scirra) insa dupa multe batai de cap cu unii clienti care imi cer mai mult decat imi ofera C2 am decis sa ma bag serios pe Unity.
    Sunt din Botosani si am obs ca mai sunt vreo 2 de pe la mine prin zona (Suceava) poate ne vedem la bere/suc
     
  4. smartyzor

    smartyzor

    Joined:
    Mar 24, 2014
    Posts:
    6
    Salut,
    Sunt Cristian si lucrez in Unity de aproximativ 2-3 luni.(Deci pot spune ca inca sunt la nivelul in care am nevoie de ajutor :) ) Ma bucur ca am ocazia sa intalnesc si alti romani pe forum.

    Cius si sa auzim/citim numai de bine.

    P.S. Daca tot sunt in zona in care activeaza romani iubitori de unity, as avea si eu nevoie de niste explicatii in legatura cu niste linii de cod. Ar fi cineva disponibil care sa-si sacrifice cateva minute din timpul sau ca sa ma ajute ?Mersi anticipat!
     
  5. John_Boss

    John_Boss

    Joined:
    Feb 18, 2014
    Posts:
    4
    Va salut!
    Am inceput acum 6 luni o firma de game developing. Suntem numai tineri si inca mai avem de invatat. Daca sunteti prin Bucuresti si va intereseaza o colaborare pe termen lung sau de ce nu, part time, avem o gramada de idei si ambitie sa facem lucruri frumoase. Va las e-mailul meu johnbossinc@gmail.com !
     
  6. Darksider

    Darksider

    Joined:
    Apr 25, 2013
    Posts:
    48
    Salut. M-am apucat si eu de Unity acum cateva luni. Ma bucur ca mai sunt si alti romani care se ocupa de asa ceva. Eu modelez 3D de cativa ani, iar Unity m-i s-a parut un engine accesibil pentru a face jocuri. Nu tin neaparat sa invat programare, deoarece sunt mai mult interesat de partea artistica. Problema este...daca vrei sa faci un joc in Unity...trebuie sa stii obligatoriu programare. Acum...sunt nehotarat: sa continui sa lucrez la proiectul meu(aflat in faza incipienta) in Unity si sa invat in continuare programare, sau sa trec la Unreal Engine 4 Blueprinting, sa incarc un template mai apropiat de concept si sa lucrez acolo?
     
  7. IT_Criminal

    IT_Criminal

    Joined:
    Nov 3, 2012
    Posts:
    3
    @smartyzor posteaza aici problema sau contacteaza-ma pe y!m, id = criminalu"_"it (fara ghilimele)

    @Darksider, nu stiu multe despre ue4, dar in general unity e cel mai user-friendly dintre engine-urile foarte bune (u3d4, ue4, ce3), deasemenea ca sa faci cam orice joc ti-ar trebui cunostinte de programare, am putea face un parteneriat modelator-programator (eu fiind programator C#)
     
    Last edited: May 17, 2014
  8. Darksider

    Darksider

    Joined:
    Apr 25, 2013
    Posts:
    48
    Un parteneriat suna interesant. Am, de asemenea, niste idei de game design interesante, dar nu le-am putut pune in aplicare in Unity, ca necesita cunostiinte in programare superioare. (terraforming etc) Eu m-am gandit la un proiect ne-comercial pentru inceput. Legat de modelare...pot modela low-polly, mapa UV, dar la partea de texturare, as putea textura doar cu imagini. Nu stiu sa le pictez...momentan.
    In cazul UE4, nici eu inca nu l-am incercat, deoarece nu am PC suficient de performant sa-l ruleze. In cateva luni fac un upgrade la sistem. La prima vedere, m-a impresionat sistemul scripting vizual, Blueprints, gandit pentru ne-programatori si template-urile din Roadmap.
    Am putea deschide un thread pe forums...de indata ce stabilim numele proiectului.
     
    Last edited: May 18, 2014
  9. Darksider

    Darksider

    Joined:
    Apr 25, 2013
    Posts:
    48
    Pe mine m-ar interesa sa lucrez la un proiect deschis, ne-comercial, in cadrul caruia oricine poate participa. Am lucrat pana acum la proiecte ca Open Tournament (fan-made UT).
     
  10. Andexx

    Andexx

    Joined:
    Dec 20, 2013
    Posts:
    5
    Salut! Sunt un baiat de 16 ani din Bacau si am reusit sa ajung la unul dintre cele mai bune licee din oras la profilul de mate-info-intensiv. De mic am fost pasionat de gaming iar acum ca am crescut m-am gandit sa ma apuc de developing pentru a-mi transpune visele si ideile pe partea de gaming, mai ales pentru ca am avut oportunitatea de a intra la un asemenea liceu. Sunt incepator in Unity 3d deoarece m-am apucat de vre-o 6 luni si asi cam avea nevoie de ajutor deoarece de unul singur invatand din tutorialele de pe internet este foarte greu si nu gasesti mereu tot ce vrei sa sti.

    Mai ales, eu am inceput sa invat facand treptat un joc propriu cu ceea ce retin din tutoriale. Si nu ma descurc foarte bine mai ales in grafica deoarece nu inteleg prea bine cum e cu shaderele, lightmapurile, ...

    Mi-ar prinde bine un ajutor mai ales de la romani. Deci cam cum am putea face sa ne ajutam intre noi, sa comunicam detaliat, etc?:)
     
  11. mikita

    mikita

    Joined:
    Sep 13, 2013
    Posts:
    8
    Salutare,

    Sunt Mihai din Bucuresti am 22 de ani. Lucrez cu unity de mai bine de 3 ani.(am lucrat la o firma timp de 2 ani, si 1 an de freelance)
    Momentan sunt freelancer.
    Am inceput un proiect pe cont propriu(cu grafica cumparata de pe asset store tho:( ) hack and slash gen diablo.

    Inca nu stiu exact ce o sa fac cu el, sau cum, dar am cateva idei pe care vreau sa le pun in practica. Se ofera cineva sa ma ajute cu pareri/sfaturi etc? am sa postez niste screenuri din joc sau poate chiar un apk, de ce nu :) )
     
    MoonbladeStudios likes this.
  12. mikita

    mikita

    Joined:
    Sep 13, 2013
    Posts:
    8
    Mai jos sunt atasate 5 screenuri, ce parere aveti?:)

    Cheers!

    1.png 2.png 3.png 4.png 5.png
     
    Silviu276 and MoonbladeStudios like this.
  13. mikita

    mikita

    Joined:
    Sep 13, 2013
    Posts:
    8
    Salut,

    Imaginile sunt facute din Unity, nu de pe device. Voi posta screenul cu profilerul putin mai incolo(vrei screen cu profileru din unity sau de pe device?).
    Probabil intrebi de Unity GUI din cauza butonului din dreapta sus, dar ala e singurul cu GUI, in rest toate celelalte elemente sunt NGUI.

    Sigur, putem sa ne intalnim daca doresti.
     
  14. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    Arata bine.
     
  15. Askwees

    Askwees

    Joined:
    Jul 11, 2014
    Posts:
    1
    Mikita , e pentru android? :-? . daca da pune un link .apk ca as vrea sa ma joc :-? =))
     
  16. mikita

    mikita

    Joined:
    Sep 13, 2013
    Posts:
    8
    Salut,

    Da va fi si pentru android si pentru IOS. Momentan sunt prins in niste activitati, si nu am reusit sa mai continui lucru, dar o voi face, si voi uploada si un apk ;)
     
  17. moise samuel

    moise samuel

    Joined:
    Aug 17, 2014
    Posts:
    1
    Salut baietii...ma numesc Moise Samuel si sunt din Targoviste .

    Nu prea ma pricep la programe si altele dar sunt curios cum sa lucrez cu unity ... . . Am descoperit unity si as vrea sa invat sa lucrez cu el ........daca este vre un doritor care mar putea ajuta ?(puteti sa imi lasati adresa de mess sau ceva )
     
    Last edited: Aug 17, 2014
  18. kain199077

    kain199077

    Joined:
    Mar 15, 2013
    Posts:
    1
    Salutare tuturor. Ma bucur sa vad alti romani interesati de game development .Niste sfaturi inainte de toate : Mikita - Nu te lega la avioane ,cel putin nu fara o echipa bine definita in rest si eu mi-am dorit vesnic sa fac un RPG bun dar asta e ,momentan nu se poate . Ok, sa trec la fapte . Eu am o echipa, avem toate drepturile de publicare platite ,lucram cu o banca din Germania etc ,avem 2 designeri foarte buni, sound man ,etc singura problema pe care o avem e partea de programming si am avea nevoie de ajutor .Toate asset-urile sunt gata ptr joc ar trebui doar partea de coding .Daca ar fi cineva interesat si se considera capabil chiar ne-am dori o colaborare . Multumesc si bafta tuturor
     
    Silviu276 and rsoneriu like this.
  19. Sisman Cosmin

    Sisman Cosmin

    Joined:
    Sep 3, 2014
    Posts:
    1
    Salutare!
    As dorii si eu putin ajutor. Vreu sa invat inca din liceu Unity si Blender, anul acesta am trecut clasa a 9-a, iar cu engleza nu ma descurc atat de bine incat sa pot invata de pe internet. Stiti vre-un manual de utilizare sau o serie de tutoriale pentru Unity?
     
  20. KheltonHeadley

    KheltonHeadley

    Joined:
    Oct 19, 2010
    Posts:
    1,685
    What is an Romania?
     
    Deleted User likes this.
  21. Schubkraft

    Schubkraft

    Unity Technologies

    Joined:
    Dec 3, 2012
    Posts:
    1,071
  22. KheltonHeadley

    KheltonHeadley

    Joined:
    Oct 19, 2010
    Posts:
    1,685
    Where can I buy one?
     
    Deleted User likes this.
  23. Ostwind

    Ostwind

    Joined:
    Mar 22, 2011
    Posts:
    2,804
    Are you trying to insult all the people from Romania? because to me as outsider it looks more like it rather than trolling...
     
    alt.tszyu likes this.
  24. alt.tszyu

    alt.tszyu

    Joined:
    Nov 12, 2013
    Posts:
    110
    And Unity folks are glad to go on a troll's podcast.
     
  25. KheltonHeadley

    KheltonHeadley

    Joined:
    Oct 19, 2010
    Posts:
    1,685
    Just having some fun, I didn't intend to insult anyone.

    Many of the Unity Folk are trolls themselves. :rolleyes:
     
    Deleted User likes this.
  26. rsoneriu

    rsoneriu

    Joined:
    Jan 31, 2014
    Posts:
    7
    Salut, sună interesant ce spui tu acolo :). Și eu am început de cam 1 an să lucrez un joc, am angajat graficieni și animatori pe elance, iar programarea am făcut-o de unul singur. Am putut să fac asta pentru că am experiență de programare de 5 ani în objective-c, javascript, C# (ăsta mai puțin, cam ca php-ul). Deci pe parte de programare, consider că omul este limita nu ce poate face limbajul. Chiar dacă nu știu toată sintaxa unity pe de rost (sau tot api-ul de fapt), am prostul obicei de a nu mă lăsa până nu aflu și rezolv. Cea mai mișto (din punctul meu de vedere) chestie pe care am făcut-o e un script de spawning areas randomizat complet. Nu intru în detalii aici, dar e bestial pentru endless generating things :). Anyways, long story short, da, m-ar interesa o colaborare sau măcar o discuție. Email-ul meu este razvan.soneriu@me.com. Numa bine la toată lumea!
    EDIT: Evident că am fost cam grăbit și nesimțit, am uitat să vă salut pe toți, să vă spun că-s din București și foarte interesat de beri :D și dacă am cu ce vă ajuta, am să o fac cu plăcere
     
    Last edited: Sep 10, 2014
  27. yuonyuon

    yuonyuon

    Joined:
    Sep 12, 2014
    Posts:
    1
    Arata ne si noua in ce stadiu esti, niste sreenuri cva . cum vrei sa atragi colaboratori doar u un e-mail.
     
  28. Xelnex

    Xelnex

    Joined:
    May 30, 2013
    Posts:
    20
    Salutare tuturor!
    Nu ati vrea sa facem un Website pe o platforma gratuita sau un forum sau blog cu toti dezvoltatorii de jocuri video din Romania care folosesc Unity 3D! :D :cool:
     
  29. scarpelius

    scarpelius

    Joined:
    Aug 19, 2007
    Posts:
    966
    No, not really.
    You can find us on facebook if you really need to talk with someone.
     
    Xelnex likes this.
  30. Xelnex

    Xelnex

    Joined:
    May 30, 2013
    Posts:
    20
    Ok, da' eu sunt roman... Nu trebuie sa-mi scrii in engleza! M-am inscris deja in grup. :) :D
     
  31. Louis-LCM

    Louis-LCM

    Joined:
    Aug 26, 2014
    Posts:
    59
    Dar vad ca sunt ceva romani pe aici nu gluma :)) !
     
  32. FaustXp

    FaustXp

    Joined:
    Feb 1, 2015
    Posts:
    2
    Salut,sunt Alex,sunt in clasa a 11 si sunt din Corabia(Olt),m-am apucat de curand de Unity si ca orice lucru,e greu la inceput,dupa o cautare pe google am dat de pagina asta de pe forum.Momentan nu exista tutoriale in romana si sa spunem ca sunt "certat" cu engleza,din acest motiv imi este destul de greu.Daca are cineva putin timp pentru o discutie lasati-mi un mesaj.
     
  33. MoonbladeStudios

    MoonbladeStudios

    Joined:
    Oct 14, 2013
    Posts:
    185
    Welcome. :) Mai te putem ajuta, dar nu o sa ajungi prea departe (cu orice engine si cu programarea in special) daca nu stii engleza. 95% din tutoriale sunt in engleza, comentariile de la cod la fel... si restu de 5% sunt in germana sau alta limba :). Nu o sa aiba nimeni timp sa iti arate cum sa atasezi un script de exemplu si alte lucruri pe care le gasesti la sectiunea "Learn". Sfatul meu este invata engleza :). Apropos stii C# sau javascript? Oricum, daca te-ai blocat undeva poti pune o intrebare aici.
     
  34. FaustXp

    FaustXp

    Joined:
    Feb 1, 2015
    Posts:
    2
    Stiu doar c++,dar din cate stiu eu,nu conteaza limbajul atat de mult cat modul de gandire.Docamdata urmaresc tutoriale si fac ce este in ele,asta pentru a invata codurile,dar si acolo sunt locuri in care ma blochez.De exemplu m-am blocat la un cod(uitati-va la imaginea de jos) urmarid tutorialul si nu inteleg de ce.Codul isi propune se genereze bile la un y finit si la un x random intre latimea minima si maxima,de asemenea intr-un interval random intre 1 si 2.
     

    Attached Files:

  35. MoonbladeStudios

    MoonbladeStudios

    Joined:
    Oct 14, 2013
    Posts:
    185
    mda teoretic te-ai descurca cu c#... dar iti trebuie experienta si engleza chiar ajuta. incearca sa nu mai fii certat cu engleza :p.
    Ca un sfat incepe cu eroarea cea mai de sus. Din cate vad tu mai ai niste erori cateva rânduri mai sus.
    De asemenea mai ai un fisier (eroarea de mai jos) care iti spune ca "HatController" e deja definit. Eu as incepe cu aia. Daca ai aceeasi clasa definita de 2 ori s-a terminat :)
    PS: Daca vrei sa adresezi o intrebare unui anume membru ar fi vine mesaj privat sa nu spamam forumu :p
     
  36. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    salut cer si eu ajutorl sa creem un joc gen gta in unity 3d. de bazam pe harta de la gta v

    Eu am toata harta convertita si o parte din scripturi dar vreau mai perfect, cu camera control si altele.
     

    Attached Files:

  37. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    salut as dori si eu catva ajutor pentru jocul meu. este vorba despre un fps cu storyline prolog si altele. gen cod + metro
     
  38. MoonbladeStudios

    MoonbladeStudios

    Joined:
    Oct 14, 2013
    Posts:
    185
    mai multe detalii etc etc :p
     
  39. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    pai acest joc este in proiectat de mine storiline si celelalte le am scrise, ca plan, si eu lucrez cu un prieten tot de pe aceasta comunitate, cristy, si dorim sa dezvoltam jocul mult mai mult, pana acum am facut harta prologului, mai este putin de lucru,, mai trebuie luminile si pentru aia mai trebuie oameni, si intro-logo-ul mai este in lucru, acuma lucram la credits, si desigur cine lucreaza acolo ii pun si numele va aparea la credits, iar jocul se bazeaza pe un razboi invazia rusilor si zombie, mai multe detalii despre story nu prea am ce sa dau, iar jocul va avea coop, multiplayer si story line , de asemenea contine si panoul de obtiuni, iar prologul la inceput va fi animat. caracterul va fi cu skiluri adica abilitatile de supravieturire adica hp mai mare va fi upgradata pe parcursul storylineului iar in multiplayer vom pune si skinuri pentru arme, haine de vanzare/cumparare. vrem proiect mare ca sa fim si incepatori dar si sa urcam in rank-ul pietii sa spun mai bine

    Echipa mea se numeste CR Romania si avem si logo, inclusiv vom avea si site personal .ro

    de asemenea pe viitor probabil dupa ce terminat proiectu, in unity desigur, vom trece la parteneriate cu marile compania, cei care detin game-engineuri dezvoltate mult mai mult si cu multi oameni care se ocupa cu asa ceva, si pot sa participe si cei care lucreaza acuma la proiect.
    va asteptam cu ajutor si sper sa spargem, sa ajungem o grupa de oameni sa zicem, romani care vom dezvolta un joc foarte mare, sa ajunga la vreo 3 GB ca asa e unity dar cu un sistem bine dezvoltat si sa vina o optimizare ff buna. va iubesc si astept aici raspunsurile voastre, va pup.

    Si sa le aratam ca romania poate face un joc frumos
     
  40. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    deci nimeni?
     
  41. MoonbladeStudios

    MoonbladeStudios

    Joined:
    Oct 14, 2013
    Posts:
    185
    Uite care e problema (si motivul pentru care nimeni nu iti raspunde). Nu arati ca tu chiar stii ce faci, ca ai experienta etc. Din tot ce scrii reiese doar ca te bagi la niste proiecte mari, pe care nu ai dovedit (lista cu ce proiecte ai facut etc) ca le poti duce la capat. Ambitia nu este un lucru rau, dar nu cand incerci sa faci mai mult decat poti. De exemplu cat de mare, bun etc e un joc nu se masoara in cati Gb are. Mai toti dintre noi am avut vise din astea, deci nu e o problema :p Trebuie doar sa te temperezi, sa faci proiecte mai mici pe care le poti TERMINA si cine stie cand capeti suficienta experienta poti face ceva cu adevarat frumos, poate ceva mai calumea decat am putea face toti de pe forumul asta. Oricum daca ai nevoie de un sfat etc (din lipsa de timp mai mult nu cred ca pot face), te ajut cu cea mai mare placere (da un mail pe privat).
    PS: Oameni cu adevarat capabili nu se gasesc (ma rog este extrem de improbabil sa gasesti) fara bani. Motivul e foarte simplu: ori fac lucrurile lor gratis ori oamenii vor sa faca bani.
     
  42. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    Eu mai am programator in echipa si putem lucra si singuri numai ca avem nevoie de oameni care sa ne ajute la shader-uri, si la animatii/ charactere
    ce e in video ma refer efecte astept pareri deoarece putem sa le editam:
    acuma lucram la caracteru principal
     
  43. RanZy

    RanZy

    Joined:
    Dec 28, 2014
    Posts:
    36
    O imagine cu personajul principal.

    PS: ori cum caracterul are schelet si este bine gandit sa se poate indoi din toate punctele si pentru a avea un ragoll foarte bun.

    O noua poza(prima putin editata):



    PS2: caracterul va avea mai multe modele de haine si mai multe culori diferite, inclusiv manusi pe mana si pe fata tatuaje
     
    Last edited: Jul 17, 2015
  44. astrokiiD

    astrokiiD

    Joined:
    Nov 30, 2015
    Posts:
    5
    Salutare !
    Sunt la primii pasi in Unity dar vreau sa invat cat mai multe lucruri deoarece mi se pare o platfoarma foarte utila in care poti invata si grafica dar si cod, iar pe langa asta imi plac jocurile de ce sa nu o spun :)), cui nu :D.
    Ok am ales sa incep cu un joc nu foarte complex si anume un fel de Tower Building, o poza aici -> http://img-ak.y8.com/system/thumbnails/52780/big.jpg?1399334489 si as dorii daca se poate de la persoana cunoscatoare cateva sfaturi / tutoriale
     
  45. Nicrom

    Nicrom

    Joined:
    Nov 17, 2013
    Posts:
    421
    Cel mai bun loc unde poti invata despre Unity mi se pare ca este sectiunea Learn de pe site-ul oficial Unity. In special ti-as recomanda sectiunile Tutorials si Live Training.
     
  46. astrokiiD

    astrokiiD

    Joined:
    Nov 30, 2015
    Posts:
    5
    Poti sa explici in mare cum as putea creea cablul metalic care sustine etajele si cum le fac sa peduleze stanga dreapta
     
  47. Nicrom

    Nicrom

    Joined:
    Nov 17, 2013
    Posts:
    421
    Despre ce cablu vorbesti, ca nu prea am inteles intrebarea?.
     
  48. astrokiiD

    astrokiiD

    Joined:
    Nov 30, 2015
    Posts:
    5
    Ma refer la un cablu de sustinere care sa sustina etaju, ok in mare parte am reusit treaba asta. Sunt la partea in care trebuie sa fac ca "cutia" sa se miste stanga dreapta plecand de la un unghi x la celalalt gen (-20,20) iar cand apas o tasta cubul sa cada drept pe suprafata.
     
  49. Nicrom

    Nicrom

    Joined:
    Nov 17, 2013
    Posts:
    421
    Poti sa descrii putin mai in detaliu mecanica jocului la care lucrezi. E cam dificil sa iti ofer un sfat pe baza informatiei pe care ai scris-o aicea.
     
  50. Louis-LCM

    Louis-LCM

    Joined:
    Aug 26, 2014
    Posts:
    59
    Poti sa faci o simpla animatie :) ! Asta pentru cablu ... Si ca sa pice poti folosi ceva gen
    Code (CSharp):
    1. if (Input.GetKeyDown(KeyCode.Space))
    2.         {
    3.             Codul tau
    4.         }